התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

מבוא לפילוסופיה חדשה (אמ"ת)

מרצה:  אסף מלאך

המוטיב המרכזי שיארגן את התפתחותו של הקורס הוא המאבק בין האסכולה הרציונליסטית, הרואה את החשיבה המושגית כמסד לידיעה ולקביעת יסודותיה של המציאות ובין האסכולה האמפיריציסטית, הרואה בניסיון האמפירי את הבסיס לכל הכרה. נתחיל את הקורס בקריאת חיבורו המכונן של רנה דקארט ״הגיונות על הפילוסופיה הראשונית״ ובחיבוריהם של אלו שראו עצמם ממשיכיה הביקורתיים של העמדה שהציג דקארט, גוטפריד וילהלם לייבניץ וברוך שפינוזה. בהמשך נבחן את עיקרי הרעיונות של האסכולה האמפיריציסטית: את יסודותיה כפי שעולים מכתביו של מיסד האסכולה ג'ון לוק, את התפנית האידיאליסטית שמבצע ג'ורג' ברקלי ואת מסקנתו האמפריציסטית הספקנית של דיוויד יום. לבסוף נתמקד בפילוסופיה הביקורתית של עמנואל קאנט, המכילה מרכיבים משתי המגמות לעיל, המבקרת את שתיהן ומבקשת להציע סדר יום חדש לחשיבה הפילוסופית.

אמנם בבסיס הקורס תעמודנה סוגיות אפיסטמולוגיות אודות טבען ומובנן של הכרה וידיעה כמו גם סוגיות אונטולוגיות אודות המובן והמבנה של המציאות (הטבעית, האנושית והאלהית), אולם עם זאת תשולבנה מדי פעם על-פי העניין סוגיות מתחומי הגות נוספים העולים באותה התקופה, לעיתים על-ידי אותם הוגים עצמם, וזאת בעיקר מתחומי האתיקה ותורת המדינה.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן