התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

מבוא לתולדות המערב והמזרח התיכון II: מימי הביניים בשיאם ועד לשלהי המאה ה-20

מרצה:  ליאון יעקובוביץ'-עפרון

הקורס ייפתח בדיון בעלייתם של מוסדות הידע האוניברסיטאיים במערב, שהלימוד האקדמי שלנו הוא המשך של מורשתם. נדגיש את רעיון החירות האקדמית ונלמד על חידושי הפילוסופיה הסכולסטית. בדיון נעסוק בדיון בתרומת ימי הביניים לעיצוב מוסדות הנציגים הפרלמנטריים שאנחנו משתמשים בהם עד היום, נלמד על משבר המגיפה השחורה באירופה, בתגובות השונות למשבר זה, ובאופן שבו הוא שינה את המערך הכלכלי ותרם לערעור הסטטוס קוו החברתי באירופה. נלמד על מלחמת מאה השנים ועל השפעתה המכרעת בעיצוב הזהות הקבוצתית בצרפת ואנגליה, שנים לפני עלייתה של מדינת הלאום המודרנית. נדבר על התופעה התרבותית המכונה רנסנס ועל המצאתה של ההיסטוריוגרפיה המודרנית בידי הוגי העת החדשה. נקרא בכתבים הומניסטיים ונדון בהשפעת תנועה זו על האומנות ועל הזירה האינטלקטואלית והדתית. נלמד על המצאת הדפוס ועל השלכותיה מרחיקות הלכת של טכנולוגיה זו על רמת האוריינות, על המישור הדתי ועל גיבוש תודעות לאומיות באירופה. נדון גם במסעי הגילוי הימיים של אירופה שהחלו בעיקוף אפריקה והסתיימו בגילוי אמריקה, הקפת העולם, חידוש סחר העבדים ועלייתו של הקולוניאליזם האירופאי ברחבי הגלובוס. נלמד על הרפורמציה הפרוטסטנטית, ונעסוק בסוד הצלחתה ובהשלכותיה על אירופה המודרנית. נדון גם בשינויים האדירים שהביאה המהפכה המקבילה במדעים באסטרונומיה, בפיזיקה וברפואה, תוך קריאה בכתבי פרנסיס בייקון וקופרניקוס.

בסמסטר ב' נלמד על צמיחתן של שתיים מהמסורות הפוליטיות המערביות: האבסולוטיזם והרפובליקניזם המודרני. נדון גם בשינויים החברתיים, הפוליטיים והאינטלקטואליים שהובילו ליצירת ערכי הנאורות במערב; בפרט נלמד על מלחמת העצמאות האמריקאית ועל המהפכה הצרפתית. במסגרת דיונים אלה נעסוק גם בתרומתו של נפוליאון להפצתם של אידאלים אלה ולהתעוררות התחושות הלאומיות ברחבי אירופה. במקביל נלמד גם על השינויים בטכנולוגיות ובטקטיקות הצבאיות למן העת העתיקה ועד המאה ה-19, וננסה להבין כיצד שינויים אלה השפיעו על הזירה הפוליטית והחברתית. ננסה גם לענות על השאלה מה היו הסיבות האפשריות להצלחתה של התרבות האירופאית בכיבוש העולם בעידן הקולוניאליזם, ונשאל האם ניתן ליחס כיבוש זה לעליונות טכנולוגית בלבד, או שמא מדובר בנצחון של מוסדות חברתיים ורעיונות. נדון במצבן העגום של נשים בראשית העת החדשה, ובהשפעותיה של המהפכה התעשייתית על התרבות המערבית. נסיים בדיון בשתיים מתוך תנועות האמנציפציה הגדולות והמצליחות של המודרנה, זו של האפרו-אמריקאים בארצות הברית וזו הפמיניסטית.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם