התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאםקורסים

כוחות שמירת שלום ומשקיפי או"ם במזה"ת

מרצה:  איתן ברק

המזרח התיכון שימש יעד חשוב למדי לאחד מהתפקודים המשמעותיים ביותר של ארגון האומות המאוחדות לאור כישלון מימוש סעיפי המגילה בהקשר כינון צבא והשלכות המלחמה הקרה: מבצעי שמירת שלום. מבצעים אשר נועדו, ככלל, לתרום להגברת היציבות בין צדדים ניצים ולהביא לפתרון סכסוכים. לפיכך, הן כוח המשקיפים הצבאי הראשון, אשר גובש כבר במאי, והן כוח האו"ם החמוש הראשון, אשר גובש בשלהי 1956, נשלח לאזור. מאז נעשו יותר מ-70 מבצעים לשמירת שלום ברחבי העולם כאשר חלק לא מבוטל מהם מתפקד גם היום.

לקורס שלושה חלקים. הראשון יוקדש למסגרת התיאורטית, ולאחר הכרת הגופים הרלוונטיים והפוליטיקה הבינלאומית, נדון בו בחשיבות מבצעים אלו, התכליות שנועדו להשיג, מידת התאמתם למשפט הבינלאומי, ועוד. בחלק השני נעבור לבחון בקצרה את כלל מבצעי האו"ם בזירה המזרח תיכונית − בחריג העימות הישראלי-ערבי − החל מכוח המשקיפים שנשלח ללבנון ב-1958, עובר לכוח המשקיפים שנפרס בתימן ב-1964 וכלה בכוח המשקיפים שנפרס בסוריה באפריל-אוגוסט 2012 . זאת לצד בחינת מבצע האכיפה בעיראק ב-1990. במסגרת זו נבחן, בין השאר, את מידת תרומת המבצעים בפועל לפתרון העימותים והאם התכליות המוצהרות אכן הושגו. החלק השלישי והעיקרי יתמקד במבצעים הרבים שהוקדשו לעימות הישראלי-ערבי. במסגרתו, בצד בחינת השגת התכליות המוצהרות ומידת התרומה בפועל, ננסה גם לעמוד על גישתה הייחודית של ישראל למעורבות זו של האו"ם והמעבר מחשדנות עמוקה ואיבה בעשורים הראשונים לקיומה לקבלה ועד − בהקשר הכוח הפרוס ברמת הגולן הסורי − לחיבוק אוהד. מבט מסכם על כלל המבצעים באזור וניסיון להעריך את הצלחתם כמו גם אפשרות שילובים בהסדר ישראלי-פלסטיני עתידי יחתום את הקורס.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם