התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

זהות וחירות – גישות סובייטיות, אמריקאיות וישראליות

קורס "היברידי" זה הוא אישי ביותר ובו בזמן אקדמי: הוא משלב אוטוביוגרפיה, פילוסופיה וניתוח עכשווי של תרבות, פוליטיקה והיסטוריה. הקורס בנוי בהשראת מסעו של נתן שרנסקי מאזרח סובייטי שנשללה ממנו זהותו היהודית, דרך היותו מסורב עלייה ופעיל למען זכויות אדם, אסיר פוליטי ולבסוף עד להפיכתו לפוליטיקאי ישראלי ומנהיג קהילתי. במקביל שואב הקורס מן הספרות האקדמית על חברות מהפכניות ועל יצירת זהות, כמו גם מהדיון העדכני בנוגע לשאלה מי אנחנו.

מהפכנים מודרניים רבים גילו את זהותם, ומתוך כך מצאו את העוצמה הפנימית הדרושה למען המלחמה עבור חירותם. ניסיונם ומלחמותיהם מחזקים את האמונה היהודית המסורתית, שזכתה לרוח גבית בין היתר הודות להמהפכות האמריקאית והציונית, לפיה אצל כל יחיד קיימים הרצונות היסודיים להשתייכות וגם לחירות. ובכל זאת, אימוץ שני הדחפים הבסיסיים הללו לא בהכרח מביא לנוסחה מושלמת המאזנת ביניהם: בסיטואציה הטובה ביותר הם מחזקים אחד את השני, אך ברוב המקרים הם מתנגשים, מה שמוביל לכך שאינדיבידואלים נוטים לקיצון כזה או אחר.

בחלקו הראשון של הקורס נבחן כיצד הרצונות הבסיסיים להשתייכות ולחירות השפיעו על החוויה האמריקאית, על המאבק העולמי נגד דיקטטורת ברית המועצות ועל החיפוש המתמיד של ישראל אחר "מפת דרכים" אידאולוגית ובהירה. חציו השני של הקורס יתמקד בדיונים הקשים בנוגע לסוגיות מרכזיות שישראל עדיין מתמודדת עמן ובהן שני מרצי הקורס לקחו חלק. ניתן יהיה לראות, פעם אחר פעם, שלמרות שהקורס מתייחס לחווייתו האישית של מי שהיה משתתף עיקרי במלחמה למען חירותם של יהודי ברית המועצות וזכויות של נתינים סובייטים, שר בקבינט וראש הסוכנות היהודית, הוא גם עוסק בספרות רחבה ובדיון בנוגע לזהות, דמוקרטיה, זכויות טבעיות וציונות.

השאלה המעצבת את הקורס כולו היא קושיה על-זמנית שאתגרה פוריטנים, מהפכנים אמריקאים, סובייטים, יהודים וציונים: מהי משמעותה של הירושה שהועברה מדורות קודמים – זהות, שליחות, תכנון מדיני או חברתי או אפילו עולמי? כמה אנחנו יכולים להוסיף עליה? אילו חלקים ממנה אנו מחויבים להשאיר? ואיך – בתור יורשים אידאולוגיים – ניתן לממש ירושה זו, כשעצם לקיחת החלק בה איננה פרי בחירה, אלא תוצאה של לידה לתוך מערכת הבנויה מראש? כמובן שנתייחס גם לצד השני של המטבע, והוא כיצד להתנגד ללקיחת החלק בירושה זו אם היא איננה מתאימה.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם