התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

הפילוסופיה ההליניסטית ואסכולותיה

מרצה:  יוסף ליברזון

המונח 'פילוסופיה יוונית' מעלה, כמעט באופן מידי, את שמותיהם של אפלטון ואריסטו, ואכן אין ספק שללא שניים אלה אי אפשר לדבר על פילוסופיה יוונית. ברם, יורשיהם של אפלטון (האקדמיה, ובעיקר זו הספקנית) ושל אריסטו (הפריפטטים) יחד עם עוד שתי אסכולות חדשות − הסטואה והאפיקוראים - ממשיכים לחשוב ולהעלות בעיות חדשות, להתווכח בינם לבין עצמם, ובעיקר לפתח דרכים שונות וכלים מכלים שונים לשוב ולחטט בישנות. החשיבה הזו של המאות השלישית-ראשונה לפנה"ס היא מה שאנו מכנים 'הפילוסופיה ההליניסטית'. נוסיף ונאמר שעבורנו, היהודים, לפילוסופיה זו יש ערך מוסף. עבור חז"ל 'פילוסופיה יוונית' היא מה שאנו מכנים היום 'פילוסופיה הליניסטית'. אם חז"ל שמעו דבר-מה על אפלטון, על אריסטו או על שאר פילוסופים קלאסיים הרי שזה בתיווך אותם פילוסופים 'הליניסטים'. ממאות הספרים שחוברו בתקופה זו על ידי הפילוסופים ההליניסטים לא הגיעו לידינו  אלא פרגמנטים ספורים ששרדו לפליטה. רק בעשרות השנים האחרונות החלו חוקרים לגלות עניין של ממש בפילוסופיה זו ובהשפעותיה על העולם התרבותי והפילוסופי של הדורות הבאים, והמחקר עדיין בעיצומו.

הקורס שלפנינו יתחיל באותם תלמידי סוקראטיס שיסדו בתי ספר משלהם לאחר מותו של המורה, כאשר כל קבוצה מדגישה פן אחר בחייו.  השפעתן של קבוצות אלה – שבהן אנו מונים את הציניקנים, הקירינים והמגארים  – הייתה רבה על האסכולות שקמו לקראת סופה של המאה הרביעית, שהיא מן התקופות החשובות בהיסטוריה של העולם העתיק, ומאפיינה העיקרי היא התערערות מסגרת הפוליס היוונית והמעבר למסגרת של ממלכות גדולות. מסגרת חדשה זו מעניקה לכל הדיונים צבע חדש ומיוחד החוצה מקומות וזמנים.  שקלא וטריא בדבר הקריטריון שבזכותו אנו יודעים שמה שאנו יודעים אנו אכן יודעים;  בדבר היחס הנכון בין העולם הפיסי הסובב אותנו ושאנו חלק ממנו ובין היותנו בני אדם המתנהגים בתוך אותו עולם;  בדבר ה'טבע' האמיתי שלנו ומה מקומו המדויק בחיינו – עשויים  להזכיר לנו לא אחת את עצמנו היום - לאחר יותר מאלפיים שנה.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם