קריירהמיומנות חיפוש מידע ברשת

בעידן שבו אנו חיים היכולת למצוא מידע רלוונטי, מדויק ואמין מקנה יתרון בכל תחום. מידע הוא הדלק המניע עסקים וארגונים. לעתים יהא עליכם לחפש את המידע בתוכנות ייעודיות (מאגרי פסקי דין לעורכי דין, למשל) ולפעמים יהא עליכם לחפש את המידע ברחבי המרשתת. חיפושים אלו יתבצעו, בדרך כלל, בעזרת מנוע החיפוש הפופולרי בעולם: גוגל.

כולנו משתמשים בגוגל כדי למצוא תשובות כמעט לכל השאלות, אך בפועל רובנו מנצלים אחוזים בודדים מהיכולות של המנוע העצום הזה. הנה כמה טיפים לחיפוש יעיל של מידע ברשת.

נסחו מטרה: עוד לפני שאתם פותחים את גוגל, צרו מסמך חדש וכתבו לעצמכם מה בדיוק אתם רוצים לחפש, מה אתם מצפים למצוא ומה המילים שמשקפות את הנושא שעל אודותיו אתם מחפשים מידע. ניסוח מדויק של מטרת החיפוש יפשט את העבודה בהמשך.

בואו ניקח דוגמה שנשתמש בה גם בהמשך: אם קיבלתם משימה לבדוק האם אתר הארגון שבו אתם עובדים עומד בכללי הנגישות של אתרי מרשתת – אתם צריכים לבדוק האם יש חוק בישראל שמסדיר את הנושא, מה הוא קובע וכיצד ניתן לבדוק האם האתר שלכם עומד בכללים הללו.

חפשו מתחת לפנס: עוד לפני שאתם מעמיקים את החיפוש לִמדו על הנושא באופן רוחבי: קראו עליו בוויקיפדיה, מִצאו מאמרים פופולריים שעוסקים בו. החיפוש הראשוני יעזור לכם להבין את התחום ולכוונן את עצמכם לחיפושי העומק. כך, למשל, הערך 'נגישות אינטרנט' בוויקיפדיה יספק לכם מידע רב בדוגמה הנ"ל, ובסופו אף תמצאו קישורים למאמרים מקצועיים של עורכי דין שיסייעו לכם למקד את החיפוש.

חיפוש מהיר בגוגל: זהו החיפוש הנפוץ בעולם – שורת החיפוש הבודדת של גוגל. רובנו מקלידים בה שאלה במהירות ומצפים למצוא תשובה בתוצאות הראשונות. בדרך כלל זה מצליח – אבל לא תמיד. מה, קורה, למשל, אם אני מחפש מידע על הגברת פריס הילטון אך מקבל מידע על מלון הילטון בפריס? ומה אם אני מקבל תוצאות רבות שלא מתאימות לחיפוש שלי, מכיוון שהוא כולל מילים פופולריות כמו 'אינטרנט'? לשם כך יש לגוגל כלים המסייעים למקד את החיפוש:

שימוש בסימן מינוס: מאפשר לנו להודיע לגוגל שאיננו מעוניינים בתוצאות הכוללות מילה מסוימת.כך אפשר לסנן את התוצאות על מלון הילטון בפריס: "פריס הילטון -מלון"; בדוגמה בנוגע לנגישות אתרים, ניתן לסנן מידע על הנגשת מבנים וכך להתמקד בנגישות לאתרי מרשתת: "נגישות -מבנים".

שימוש במירכאות: מילים הנמצאות בתוך מירכאות 'מכריחות' את גוגל לחפש את המילים בסדר הזה דווקא, מבלי לבצע חיפושים בצירופים נוספים.

שימוש בפלוס: מאפשר מעקב אחר טקסטים שיש בהם שילוב מונחים, למשל: "מלחמה+שלום", או במקרה שלנו: "נגישות+אינטרנט".

שימוש בכוכבית: אם חלק מהביטוי אינו ידוע לכם, אפשר להשתמש בכוכבית במקום המילים החסרות: "סוף * במחשבה *"; או "תקן * לנגישות אתרי אינטרנט".

חיפושים ממוקדים: ניתן לכתוב את המילים הללו לפני מילות החיפוש, כדי לתת למנוע החיפוש הוראות מדויקות יותר.

חיפוש מתקדם בגוגל: בכתובת זו תוכלו לחפש בגוגל בטופס מובנה המסייע למקד את ביטויי החיפוש ואופני החיפוש ללא צורך בקיצורים כלשהם, כולל חיפוש בוליאני ('או' 'וגם' וכדומה): לחצו כאן כדי להגיע ישירות לחיפוש המתקדם.

חיפוש במאגרי מידע:
חיפוש באתרים ממשלתיים. בדוגמה לעיל, המקום הנבון ביותר לחפש בו תבחינים לנגישות אתרים היה נציבות שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלויות, שבו ניתן למצוא 'טופס מקוצר לבדיקת נגישות אתר אינטרנט', שיכול היה לסייע לי לעמוד במשימה.

עוד מאגרים פופולריים:

Google Scholar – מאמרים, עבודות דוקטור ועבודות תזה, ספרים ומסמכים בעלי אופי למדני.

Google Books – חיפוש טקסט בספרים

Google patents – חיפוש במאגרי פטנטים

רמב"י – רשימת מאמרים במדעי היהדות

Jstore – גישה לגרסאות אלקטרוניות של כתבי עת מדעיים

Social Science Research Network (SSRN) – מאגר תקצירים של דו"חות עבודה אקדמיים, מאמרים, מאגר משאבים בטקסט מלא חלקם בתשלום.

BASE (Bielefeld Academic Search Engine)– מאמרים, תיזות, ספרים אלקטרוניים וכו'.

Academia.edu – שמות של חוקרים, מוסדות ותחומי עניין.

חשוב מאוד לפתוח, במקביל לחיפוש, טבלה באקסל או בוורד, להעתיק לתוכה טקסטים רלוונטיים, קישורים והערות שעולות בראשכם, וכך לרכז את תוצאות החיפוש. עבודה מסודרת בשלב חיפוש המידע תחסוך לכם עבודה רבה בשלב סינון המידע והערכתו.

חיפוש נעים!

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן