קריירההכנה לראיון עבודה

ראיון עבודה הוא המשוכה הקשה ביותר בדרך אל המשרה הנכספת. זהו השלב שבו המילים מקורות החיים הופכות לאדם, בשר ודם, שאִתו המעסיקים יצטרכו לעבוד. הריאיון מאפשר למקום העבודה לתהות על קנקנו של המועמד גם מבחינת יכולות וכישורים וגם מבחינת תכונות אופי והתאמה אישית.

מה עליכם לעשות כדי להתכונן לראיון באופן מיטבי?

לפני הריאיון

השגת מודיעין מקדים

ראיון עבודה מתחיל באיסוף מידע על מקום העבודה. גלשו לאתר מקום העבודה, חפשו אותו בגוגל וברשתות החברתיות, קראו כתבות על אודותיו, שאלו חברים על תחומי פעילותו המדויקים. ההכנה תאפשר לכם להשיב לשאלות במהלך הריאיון באופן שישקף כי אתם רציניים, מעוניינים במשרה ומעורים בתחום הרלוונטי.

הכנה עצמית

הכינו נאום קצר שיסביר מי אתם ומדוע דווקא אתם מתאימים למשרה. בעגה המקצועית מכנים נאום כזה בשם 'נאום מעלית', שכן אורכו צריך להיות כשל נסיעה של כמה קומות במעלית. הנאום צריך להתייחס לנקודות הבאות:

לאחר שכתבתם את הנקודות שייכללו בנאום, הפכו אותו לנאום מעניין וקולח, הכולל אנקדוטות ודוגמאות שיעניינו את המראיינים וייגרמו להם לרצות להקשיב לכם.

תכנון ההגעה

כדאי לקבוע את הריאיון בשעה שנוחה לכם, כדי שתגיעו רעננים ולא לחוצים מסיבות חיצוניות כמו חניה, תחבורה ציבורית מאחרת וכדומה. בכל מקרה היערכו מראש כדי להגיע בזמן ושקללו פקקים, צורך למצוא חניה וכדומה.

הריאיון

ראיון העבודה עצמו מורכב מחמישה שלבים: כניסה, פתיחה, שאלות מראיין, שאלות מרואיין וסיום:

  1. כניסה

ראיון העבודה לא מתחיל בכניסה לחדרו של המראיין אלא מרגע כניסתכם למקום העבודה: כל מי שתפגשו בדרככם: פקידי הקבלה, המזכירה השומר או המנקה עשויים לחלוק עם המראיין את התרשמותם. לכן הקפידו על:

לבוש מכובד

נכון, בישראל במרבית מקומות העבודה אין קוד לבוש וניתן להגיע בטי-שרט סוף מסלול וכפכפי אצבע. אולם לראיון עבודה יש להתלבש בצורה מכובדת: גברים: חולצה מכופתרת בצבעים בהירים או פסי אורך עדינים, מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות. נשים: כדאי לשמור על אורך חצאית/מכנס הולמים ולהימנע ממחשופים מוגזמים.

אם כבר לטעות בסגנון – עדיף לטעות לכיוון המכובד. עם זאת, חשוב שתרגישו נוח עם עצמכם, אל תתרחקו מדי מסגנון הלבוש שלכם.

אדיבות וסבלנות

החל מהשומר בכניסה, דרך המזכירה וכלה במראיינים – היו אדיבים לכולם. בזמן ההמתנה לראיון, גם אם המראיין מתעכב יתר על המידה, הפגינו סבלנות. בזמן ההמתנה אל תבצעו שיחות קולניות בטלפון, אל תיראו רוגזים ועצבניים ואל תנדנדו למזכירה. הישארו מכובדים ורגועים בכל עת. מסתכלים עליכם.

  1. פתיח

הכניסה לחדר משמשת את המראיין להתרשמות ראשונית מהאישיות שלכם. הפגינו כבוד ואדיבות: היכנסו לחדר עם חיוך, אמרו שלום בקול ברור והציגו את עצמכם. התיישבו בצורה זקופה ומבלי להימרח על הכיסא, התרכזו במראיין ואל תניחו על השולחן את חפציכם האישיים (טלפון, מפתחות, קסדה).

ניתן לפתוח במחמאה כנה ולא מוגזמת על האווירה במקום, אולם חשוב לא לנסות להשתלט על השיחה. בדרך כלל למקומות עבודה יש 'פרוטוקול' קבוע לראיונות: לפעמים ניתנת במה ראשונית למרואיין לספר על עצמו, לפעמים הריאיון נפתח דווקא בתיאור המשרה או תחום עיסוקה של החברה. שימו לב להיכן המראיין לוקח את השיחה ולכו אתו.

אם אתם מתבקשים לספר על עצמכם ואתם חשים שאין לכם אוויר או שהקול שלכם רועד, לגיטימי לומר זאת למראיין, לקחת נשימה ורק אז להמשיך. כדאי להתחיל את ההצגה העצמית מקרקע בטוחה, כלומר, הדברים שכתבתם בקורות החיים – מתוך הרחבה על נקודות שרלוונטיות לתפקיד. אם עשיתם עבודה הכנה טובה ודאי מצאתם נקודות השקה בין כישוריכם לבין אופי החברה או התפקיד המוצע שאותן תוכלו להדגיש. זה גם זמן מצוין להסביר 'חורים' בקורות החיים.

  1. שאלות מראיין

לאחר הפתיחה, המראיין ישאל אתכם שאלות, חלקן שגרתיות וחלקן מצריכות מענה מתוחכם. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם שלב השאלות היא להתאמן. ענו על שאלות מול מראה או היעזרו בחבר טוב, חִזרו שוב ושוב על התשובות לשאלות שמתגלות כמורכבות עבורכם עד שתרגישו מוכנים. להלן מספר שאלות ותשובות לדוגמה:

l      מדוע עזבת את מקום העבודה הקודם?/ מה לא אהבת בעבודה הקודמת שלך?

לעולם אל תתלו את הסיבה לעזיבה במקום העבודה עצמו. התמקדו בכם ולא באחרים. למשל: "לאחר שנתיים מרתקות בתפקיד הרגשתי מיצוי וחיפשתי אתגר חדש, ואני חושב שהתפקיד אצלכם הוא בדיוק האתגר שאני מחפש".

l      באיזו דרך את חושבת שאת יכולה לתרום לחברה שלנו?

אם התכוננתם היטב לראיון, תוכלו לציין נקודות בהשכלתכם, מיומנויות שרכשתם ותכונות אופי שיכולות לתרום לביצוע התפקיד או שמתאימות לאופי של מקום העבודה. למשל: "החברה שלכם מובילה בתחום תיירות הספורט, וזה תחום שיש לי בו ניסיון משמעותי וגם חיבור אישי", או "אני עובדת בצורה מיטבית כשאני חלק מצוות – ועבודה בצוות היא אחד מסמלי ההיכר שלכם".

l      ספר לי על מקרה שבו ניסית ונכשלת.

אין צורך לשתף את המראיין בכישלון המפואר בחייכם, אבל כדאי לספר על כישלון שהיה משמעותי בחייכם ושבזכותו הצלחתכם ללמוד דבר אחד או שניים על עצמכם או איזה שיעור מקצועי למדתם ממנו. בתום התשובה חשוב להדגים כיצד הכישלון שימש מקפצה להצלחות שבאו אחר כך. לדוגמה: "אחת המשימות הראשונות שלי במשרה הקודמת הייתה להכין מצגת. אני מתלהב שיש לי משימות לבצע – התחלתי מיד בעבודה וממש השקעתי, אבל כשהצגתי אותה למנהל הוא הסביר לי שהוא התכוון למשהו אחר בכלל – הכיוון שלקחתי לא היה נכון מלכתחילה. היום אני לא מתחיל משימה לפני שאני מדבר עם נותן המשימה ומקבל הכוונה מדויקת לגבי התוצר המתבקש".

l      איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

המראיין לא באמת רוצה לדעת מה החזון שלכם. הוא רק רוצה לוודא שאתם לא טיפוסים מזגזגים ושהוא לא יצטרך לעבור סבב גיוס נוסף עוד חצי שנה. תשובה טובה יכולה להיות: "אני רוצה להיות במקום שבו אוכל להרגיש שאני תורם וצומח ואשמח להתקדם ולהתפתח יחד עם החברה".

l      ציינו תכונה שלילית שלכם/ תכונה שעשויה להפריע לכם בתפקיד.

לא, אל תענו פרפקציוניזם, אפילו אם זה נכון. למה? כי כולם אומרים את זה, זה לא אמין וגם קצת מתנשא. ציינו תכונה או הרגל אמתיים שיש לכם, שאינם שליליים מאוד אך עשויים להפריע לתפקוד של כל אדם. הדגימו כיצד הדבר בא לידי ביטוי וגם כיצד אתם מתמודדים עם התכונה הזו.

תשובה טובה לדוגמה: "אני לפעמים לוקח דברים ללב. אם משהו משתבש, אפילו אם זה לא תלוי בי, אני מתאכזב. למשל, אם לקוח לא מרוצה – אפילו אם הנסיבות לא תלויות בי, אני לוקח אחריות אישית ובודק מה השתבש במהלך הדרך. לפעמים זה גוזל זמן רב מדי. עם הזמן למדתי לאבחן מתי יש מקום לביצוע בדיקה מקיפה ומתי יש להרפות ולהמשיך הלאה למשימה הבאה".

l      מה תעשה במקרה של חילוקי דעות בינך לבין המנהל שלך?

תשובה טובה יכולה להיות: "חשוב לי שדעתי תישמע ותהיה חלק מהשיקולים של המנהל, אך ברור שמי מחליט בסופו של דבר זה המנהל ואפעל בהתאם להחלטתו". תשובה זו מראה שיש לך חוט שדרה, דעה עצמאית ואכפתיות, ויחד עם זאת אין לך בעיה לקבל מרות.

l      מה עוד את יכולה להוסיף שטרם שאלנו אותך, שיגרום לנו לרצות להעסיק אותך?

זהו המקום שבו ההכנה המקדימה באה לידי ביטוי בצורה המיטבית. ניתן לציין פרויקטים בהם החברה מעורבת או דברים שפורסמו עליה בעיתונות ולהראות חיבור אליהם. למשל: "קראתי בגלובס שאתם מתכוונים להשקיע בשנים הקרובות בשוק האמריקאי. כמי שחייתה כמה שנים בארה"ב, יש לי הבנה של השוק הזה ואני דוברת היטב את השפה".

  1. שאלות מרואיין

לקראת סיום הריאיון, ישאל אותך בדרך כלל המראיין אם יש לך שאלות לשאול אותו. לעולם אל תשיבו שאין לכם שאלות – זה עשוי להתפרש כחוסר התעניינות בתפקיד. מומלץ לשאול שאלות הקשורות במהות התפקיד ולא על תנאי השכר והעבודה. שאלות מתאימות לדוגמה:

"ציינתם במודעה שהתפקיד כולל יכולת ניהול צוות. תוכלי לפרט קצת יותר על הצוות?"

"החברה שלכם עוסקת לא רק בייצור אלא גם בפיתוח. עד כמה לתפקיד הזה יש נגיעה לפן הזה בחברה?"

"אני מבין שהתפקיד הוא באגף הרכש. איפה נמצאת מחלקת הרכש בהיררכיה הניהולית של החברה?"

  1. סיום

רק המראיינים מסיימים את הריאיון. אל תזועו בחוסר נחת בכיסא, אל תקומו ואל תציצו בשעון. כאשר המראיין מאותת לכם שהריאיון הסתיים, אל תצאו מהחדר מיד. שאלו את המראיין מהו המשך התהליך הצפוי, מתי לדעתו תהיה תשובה ועם מי להיות בקשר. הודו לו על הזמן שהקדיש לכם ורק לאחר מכן עזבו את החדר.

לאחר הראיון

  1. חשוב לשמור בטבלה מסודרת את מצב התקדמות תהליכי הקבלה שלכם למקומות העבודה השונים, כולל תאריכי קיום ראיונות והזמן המוערך לקבלת תשובה. לא תמיד מקומות העבודה טורחים לחזור אליכם כאשר התשובה שלילית – ועליכם לוודא מה הסטטוס בעצמכם כדי לא לכבול את עצמכם לתפקיד שכבר לא רלוונטי ולפספס תפקידים אחרים.
  2. לא לשקוע במחשבות שליליות של "אולי הייתי צריך לענות כך ולא אחרת".
  3. הפיקו לקחים לקראת הראיונות הבאים.

בהצלחה!

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם