קריירהאיך כותבים קורות חיים?

אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני, וקורות החיים הם סוג של מפגש ראשון בין המעסיק לביניכם. לכן יש לתכנן אותם כך שבקריאה ראשונה ומהירה הם יתפסו את עיני המעסיק ויציבו אתכם כמועמדים רלוונטיים, וקריאה מעמיקה יותר תציג את הכישורים המיטביים שלכם ואף תציג אתכם כמי שמסוגלים להיות עובדים טובים.

קדימה, בואו נצלול אל המדריך הבסיסי ליצירת קורות חיים.

פרטים ראשוניים

 1. שם הקובץ: הכינו קובץ וורד ושִמרו אותו בשם ברור, הכולל את שמכם המלא והמשרה שאליה מיועדים קורות החיים. לדוגמה:
 2. בחרו גופן מוכר וקריא, למשל: אריאל, דוד, נרקיסים או פרנקריהל.
 3. כותרת: ותרו על הכותרת 'קורות חיים', היא מיותרת ומבזבזת שורה. בשורה הראשונה כתבו את שמכם המלא ובמקרים מתאימים את המשרה שאליה אתם ניגשים.
 4. פרטי התקשרות: ציינו טלפון נייד ודואר אלקטרוני בשורה אחת, למשל:

מיכל כהן – מנהלת חשבונות סוג 3

נייד: 050-7778888 דוא"ל: michal@gmail.com

 1. פרטים אישיים: ציינו רק פרטים רלוונטיים למשרה. מצב משפחתי מסוים, למשל, יכול להוות יתרון למשרות מסוימות, כתובת מגורים עשויה לעתים להיות רלוונטית. אם הפרטים האישיים לא רלוונטיים למשרה – ותרו עליהם.

ניסיון והשכלה

 1. ניסיון תעסוקתי:

ברוב המקרים זהו הסעיף הראשון שבו יעיין המעסיק ומכאן חשיבותו. הכינו טבלה עם שלוש עמודות והכניסו לתוכה את כל העבודות שעבדתם בהן, לפי סדר כרונולוגי, כשהעדכנית ביותר היא עליונה בטבלה.

טבלה לדוגמה:

השנים התפקיד מקום העבודה

 

א.      חִשבו אילו מיומנויות רכשתם או שיפרתם בכל אחד ממקומות העבודה וציינו זאת. לפעמים יש לשני תפקידים את אותו השם אך העשייה בפועל שונה. את המעסיק שלכם יעניין לדעת מה עשיתם בפועל, ולא מה היה שמה של המשרה. גם כאן כדאי לכוונן את המלל לאופי המשרה ולציין בטבלה דברים שעשיתם וקשורים למשרה אליה אתם מבקשים להתקבל, לדוגמה: אם המשרה אליה אתם ניגשים היא עוזר אישי למנכ"ל, ניתן לכתוב:

2012-2015 ניהול משרד                                              התפקיד כלל: ניהול יומנים, מענה לבכירים, התנסחות בעברית ובאנגלית ברמה גבוהה. כהן את כהן, ירושלים

ב.      בדקו: האם כל מקומות העבודה מהווים יתרון לתפקיד אליו אתם ניגשים? מקומות שאינם רלוונטיים ושאין להם ערך מוסף מיוחד אין טעם להזכיר.

ג.        הדגישו הישגים, מקומות עבודה בולטים/יוקרתיים, מיומנות או ניסיון ייחודיים – אין סיבה להצטנע. ניתן להדגיש אך הקפידו שהמראה הכללי יישאר מסודר.

ד.       שימו לב לחריגות: אם יש פער בין תקופות העבודה, המעסיק המיומן יאתר זאת מיד. לכן יש להסביר בקורות החיים או בראיון העבודה את הפער. אם החלפתם מקומות רבים בתקופה קצרה, ייתכן שכדאי לוותר על חלק מהם, ולפחות לא לציין חודשים אלא שנים בלבד.

 1. עשייה חברתית: אם התנדבתם או עסקתם בעשייה חברתית ובמהלכם רכשתם מיומנויות וניסיון הרלוונטיים לתפקיד, הכניסו סעיף 'עשייה חברתית' מיד אחרי ניסיון תעסוקתי, בעיצוב ובמבנה זהים.
 2. השכלה: יש לציין תארים ולימודים רלוונטיים לתפקיד. צמצמו חוגי מקראמה, ותרו על ציוני הבגרות, אך הכניסו קורסים מקצועיים הרלוונטיים לתפקיד. אם קיבלתם מלגה או פרס המעידים על הצטיינות, ציינו זאת. אם ציון הפסיכומטרי שלכם מרשים במיוחד – ניתן להזכיר אותו.

פרטים נוספים

 1. צבא/שירות לאומי: יש לציין את הפרטים הבסיסיים בלבד, אלא אם כן רכשתם במהלך השירות ניסיון רלוונטי לתפקיד או ששירתם ביחידה יוקרתית.
 2. כישורים אישיים: ציינו יתרונות כגון שליטה בשפות, יישומי מחשב, או ידע וניסיון רלוונטיים לתפקיד שלא צוינו בסעיפים קודמים.
 3. תכונות: אם נשאר לכם מקום בדף – ואגב, כדאי שקורות החיים לא יחרגו מעבר לדף אחד – ציינו תכונות ויכולות שיש לכם ויכולות לסייע בתפקיד. למשל: יכולת עבודה בצוות, תפיסה מהירה, אדיבות, ייצוגיות ועוד. אם בדרישות המשרה נכתבה תכונה שמאפיינת אתכם – הדגישו אותה. למשל: אם במשרה כתוב "יכולת לעבוד בתנאי לחץ" ואתם בעלי תכונה זו – כאן המקום לציין אותה בדיוק במילים שהופיעו במודעה עצמה.

חשוב לשמור על גמישות במבנה קורות החיים. אם לדוגמה מקום העבודה האחרון והעדכני שלכם הוא התנדבותי ויש לו משמעות לתפקיד שאליו אתם ניגשים, שימו את סעיף העשייה החברתית לפני סעיף הניסיון התעסוקתי. אם הניסיון התעסוקתי שלכם פחות מרשים מההשכלה שלכם – שנו את סדר הסעיפים בהתאם.

עוד כמה עצות קטנות

עכשיו יש לכם מסמך בסיסי של קורות חיים. רגע לפני שאתם שומרים כ PDF ושולחים, בדקו כי:

 1. אין שגיאות כתיב ואין רווחים כפולים.
 2. קורות החיים נראים מסודרים ואסתטיים: הגופן אחיד, ישנם מרווחים שווים בין הסעיפים והשוליים ישרים.
 3. התאמתם את קורות החיים לארגון ולתפקיד שאליו אתם מבקשים להתקבל, ומילות מפתח רלוונטיות הקשורות למשרה זו בולטות בסריקה מהירה של הדף.
 4. הדגשתם את הייחוד שלכם. אפשר לעשות זאת ע"י ציון ארגונים ידועים שעבדתם בהם או איתם וכמובן פירטתם הישגים משמעותיים והצלחות.

כדאי ורצוי להראות את קורות החיים לחברים או מכרים לפני השיגור, ייתכן שהעין שלהם תתפוס טעות או פרט לא מדויק שאתם פספסתם.

טיפ אחרון:

ניתן להפוך את גבולות הטבלאות המציינות את הניסיון התעסוקתי לשקופות, כך שקורות החיים ייראו נקיים יותר, זאת על ידי לחיצה על סימן הפלוס שבצד ימין למעלה בטבלה:

ובחירת האפשרות 'ללא גבול':

עכשיו אתם מוכנים. בהצלחה רבה בקבלה לעבודה!

רוצים שנעבור על קורות החיים שלכם? כתבו אותם בקפדנות לפי הכללים, ורק כאשר אתם בטוחים שהם מוכנים – שלחו אותם אלינו לבדיקה.

תודה להדס קדרון על חלק מהטיפים המוזכרים בכתבה

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם