קריירהאיך אתם נראים ברשתות החברתיות?

עד לפני כעשור, אם מעסיקים היו רוצים לדעת כל פרט על דעותיכם, העדפותיכם וחייכם האישיים הם היו נאלצים לשכור חוקר פרטי. היום, כדי להכיר אתכם מקרוב, הם פשוט מגגלים את שמכם ונכנסים לדף שלכם ברשתות החברתיות.

נשמע הזוי? כדאי שתביטו מקרוב במספרים הבאים: לפי מחקר שהתפרסם בארה"ב בשנת 2014, 93% מהמנהלים שמגייסים כח אדם בוחנים את דפי הרשתות החברתיות של המועמדים. עד כמה מה שהם מוצאים שם משפיע על תהליך הקבלה? 55% מתוך אותם מנהלים שקלו מחדש העסקת מועמד בעקבות מידע שנאסף לגביו ברשתות חברתיות.

לפי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות בארה"ב הרשת המרכזית לבחינת מועמדים פוטנציאליים היא לינקדאין. הבאה בתור היא פייסבוק, ולאחריה כל השאר: יוטיוב, גוגל פלוס, טוויטר, אינסטגרם והרשתות הקטנות יותר.

מה המעסיקים מחפשים ברשתות החברתיות שלכם?

הרשתות החברתיות משמשות את המעסיקים גם כדי לאתר חסמים וגם כדי ללמוד את היתרונות שלכם. אלה המרכיבים השליליים שהחוקרים מצאו כחסמים לקבלה לעבודה:

 1. שימוש בסמים לא חוקיים
 2. פרסומים (פוסטים) בעלי הקשרים מיניים
 3. שגיאות כתיב
 4. ניבולי פה
 5. שימוש בנשק
 6. אלכוהול
 7. תמונות עצמיות ('סלפי') בתדירות גבוהה

קראתם נכון, שגיאות כתיב נתפסות כמרכיב שלילי באותה רמה כמו שימוש בסמים, ניבולי פה ופרסומים מיניים.

אילו פרסומים ופעילויות נתפסים כזרזים לקבלה לעבודה?

 1. פרסומים המשקפים ניסיון מקצועי
 2. התנדבות בקהילה
 3. פוסטים המראים התייחסות למאורעות עדכניים

אגב, דעות פוליטיות נתפסו 'נייטרליות' על ידי אותם מנהלים בארה"ב, ובדרך כלל לא משמשות כזרז או כחסם למשרה.

מה אנחנו יכולים ללמוד מזה?

נסו להביט על עצמכם מבעד עיניו של מעסיק החושש למצוא אדם שאינו מתאים לעבודה. גגלו את שמכם. היכנסו לרשתות החברתיות שלכם לא כמשתמש רשום ומחובר אלא כמשתמש חיצוני. זהו הזמן לשיפוצים, ובעיקר לנהלי עבודה חדשים בדפים שלכם ברשתות החברתיות:

 1. לינקדאין: זהו המקום הראשון והעיקרי שבו המעסיקים יחפשו עליכם מידע. לכן, יש חשיבות עצומה לסידור הפרופיל שלכם בלינקדאין, או ליצירת אחד אם טרם פתחתכם פרופיל:
  1. הפרופיל: הפרופיל שלכם חייב להיות באנגלית מהוקצעת. לא משנה מה כתבתם על רמת האנגלית שלכם בקורות החיים –זהו המקום שבו הדבר ייבחן במציאות. השקיעו בכתיבת פרופיל שישקף את נסיונכם וכישוריכם, ברמה גבוהה וללא שגיאות.
  2. כישורים ואישורים: הכישורים (Skills) והאישורים לכישורים (endorsements) שלכם משמשים מדד ליכולות שלכם בחיים הממשיים. רשימת הכישורים צריכה להיות רלוונטית למשרה המבוקשת, וככל שיהיו לכם יותר אישורים על כישורים – הרי זה משובח. אם יש לכם גם 'המלצה אישית' (שקשה יותר להשגה) – עוד יותר טוב.
  3. קבוצות: חברויות בקבוצות רלוונטיות משקפת את עומק מעורבותכם בשוק או הענף המתאים למשרה.
  4. פרסומים: אינכם חייבים להתחיל להיות מאוד פעילים בלינקדאין, אך כדאי להשתתף בדיוני קבוצות ובעיקר: להעלות קישורים לכתבות הקשורות לתחום העשייה שלכם ולחוות עליהן דעה קצרה.

 

 1. פייסבוק: המקום השני בפופולריות שלו בבדיקת מועמדים. כאן החיפוש יהיה קודם כל אחר המגרעות שצוינו לעיל, ורק אחר כך המעלות. לכן:
  1. אל תעלו לפייסבוק תמונות שלא הייתם רוצים שאמא שלכם תראה ואל תכתבו דברים שאם אחר כך היו מצוטטים בשמכם בעיתונות הייתם מתביישים בהם.
  2. מחקו תמונות המעלות חשד לשימוש בסמים, אלכוהול וכדומה.
  3. הקפידו על הימנעות משגיאות כתיב.
  4. הימנעו מריבוי תמונות עצמיות.
  5. העלו פוסטים הנוגעים לתחום העיסוק שלכם: דעות בנושא, קישורים לכתבות עם שורת דעה שלכם לגבי הכתבה וכדומה.
  6. מתנדבים? ספרו על זה בפייסבוק.
  7. אם המשרה קשורה בשיווק: הקפידו על חשבון פעיל ועדכני.

 

 1. רשתות נוספות: הכללים הנוגעים לפייסבוק וללינקדאין חלים גם על שאר הרשתות החברתיות שלכם: הישארו מכובדים, מכבדים ורלוונטיים. יש לכם סרט לא מחמיא ביוטיוב? הִפכו אותו מציבורי לפרטי. הסלפי באינסטגרם חושפני מדי? מחקו אותו. הציוץ בטוויטר משתמש בשפה בוטה? מחקו את הציוץ.

ומה לגבי דברים שאין לכם שליטה עליהם?

אם, למשל, החיפוש בגוגל מעלה תוצאה שעשויה להיות בעייתית כמו פסק דין שניתן נגדכם – אפילו בעניין פעוט כמו תביעה קטנה –יש  שני דברים שניתן לבצע: האחד, לנהל יומן רשת מעניין שידחק מטה בתוצאות החיפוש של שמכם את התוצאה הפחות מחמיאה. השני – להיות מוכנים להתייחס לכך בראיון עבודה כאשר ניתנת לכם ההזדמנות לכך.

לסיכום: המרשתת ובתוכה הרשתות החברתיות הן כלי מצוין למעסיקים להשיג מידע נוסף עליכם, לאו דווקא כזה שתרצו לחשוף. כאשר אתם פעילים ברשת – זכרו שהאח הגדול רואה הכל. התנהגו בהתאם.

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם