נשות השאול - קריאה הומניסטית באיליאדה ובאודיסיאה

פרק 12 – נשות השאול | קריאה הומניסטית באיליאדה ובאודיסיאה

20 באפריל 2020  |  מאת: עידו חברוני

העילה הרשמית לירידת אודיסאוס לשאול הייתה המפגש עם טירזיאס, שהסביר לו כיצד לשוב הביתה. בפועל, זו הייתה רק ההתחלה. לא יעלה על הדעת שאיש תאב-דעת כאודיסאוס ימהר לצאת מהמקום שאליו ירדו כה מעטים. לאחר טירזיאס הוא פוגש את אימו, שמתה בתקופה שבה נעדר מהבית. הוא שומע ממנה על הידרדרות המצב באיתקה ועל מצבו מעורר החמלה של אביו. היא עצמה מתה לא ממחלה ולא מזקנה אלא בשל געגועיה לבנה שיצא למלחמה. שמה של האם – אנטיקליאה – מעבה את משמעות המפגש. "אנטי" הוא "נגד" או "כנגד", וקליאה היא תהילה. בניגוד למינקת הזקנה שלו, אאוריקליאה – "הרבה תהילה" – אימו מסמלת את האנטיקליאה – את הצד השני של המטבע, שמשמעותו מתבררת בשלב הבא.

בתום השיחה עם אימו, שולחת פרספונה, מלכת השאול, רוחות רבות של נשים. כולן, כך מספר אודיסאוס לפייאקים המרותקים, "נשות אנשים נכבדים או בנותיהם". הן ניגשות בזו אחר זו ומציגות את עצמן: טירו, שנאנסה בידי פוסידון; יוקסטה, אימו ורעייתו של אדיפוס, ש"ירדה אל השוער הקשוח, אל האדס, כאשר קשרה לולאה אל קורת הגג הגבוה, מרוב יגון"; לדה, ששכבה עם זאוס וילדה את הלנה; אריאדנה, שסייעה לתזאוס להימלט מהלבירינת וננטשה על ידו לאנחות, ועוד רבות. פרספונה עצמה נמצאת בשאול מפני שנחטפה על ידי האדס בעודה קוטפת פרחים עם חברותיה.

פרספונה מעבירה לאודיסאוס סדרת חינוך מרוכזת: תצוגה מרשימה של אנטי-קליאה, צידה השני של תרבות הגיבורים הפטריארכלית. כל הנשים שהוא פוגש שילמו את מחיר התהילה הגברית. אלו נאנסו מפני שלאלים מותר לעשות ככל העולה על רוחם בבנות האדם, זו התאבדה בשל מאבק גברי על השלטון, וזו נוצלה על ידי גבר שהבטיח לשאת אותה ולא התכוון לקיים את הבטחתו.

אודיסאוס, המספר כאן את קורותיו במלואם לראשונה, עובר תהליך מטהר. הוא מתוודה על טעויותיו, הוא מבכה את הרעים שלא הצליח להציל, והוא משתף אותם בתובנות שצבר. עם תום תיאור הנשים הוא מסיים את סיפורו. בעומק השאול הוא פגש את ההיבט ההפוך של חייו עלי אדמות ואין לו מה לתאר עוד. השומעים המוקסמים לא מסתפקים בזה ומאיצים בו לספר על אודות רעיו לנשק, שראה בתחתיות האדמה והוא ממשיך בסיפור, אבל מבחינתו זו רק תוספת. המפגש עם הטרגדיה של הנשים הוא פסגת מסעו. מכאן ואילך יתגלגל מסעו בין אישה לאישה: קירקה תצייד אותו להמשך המסע ותזהיר אותו מהסירנות ומסקילה וכריבדיס (כולן דמויות נשיות), קליפסו תחזיק אותו במשך שבע שנים, נאוסיקאה, כפי שראינו, תציל אותו ברגע האחרון, ואימה, ארטה, תבטיח את שלומו ותצייד אותו ברכוש. כל אלו יכינו אותו למפגש הפסגה עם רעייתו, פנלופה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.