ירידה לשאול - קריאה הומניסטית באיליאדה ובאודיסיאה

פרק 11 – ירידה לשאול | קריאה הומניסטית באיליאדה ובאודיסיאה

20 באפריל 2020  |  מאת: עידו חברוני

הירידה לשאול היא המעשה הנועז ביותר שיכול לעולל הגיבור. הפגישה עם התשליל של הקיום עלי אדמות מצריכה תעוזה יוצאת מגדר הרגיל. כמה מגיבורי המיתולוגיה (היוונית ואחרות) ירדו לשאול וחזרו ממנו. רובם עשו זאת כדי לקחת משהו מאותו עולם נסתר ורחוק, תוך הפעלת אלימות או פיתוי. המפורסם שבגוזלי השאול הוא הרקלס, שבמסגרת מטלותיו לקח משם את כלב השמירה בעל שלושת הראשים, קרברוס. גם אורפיאוס ירד לשאול כדי להשיב משם את אהובתו, אך הוא, כידוע, נכשל במשימה.

בניגוד להם, אודיסאוס יורד לשאול לא כדי לנכס משהו ממנו לעצמו, אלא להפך: כדי ללמוד את מה שאי אפשר ללמוד באף מקום עלי אדמות.

השיר האחד עשר באודיסיאה מוקדש כולו לאודיסאוס המספר למארחיו הפייאקים על קורותיו בשאול. המפגש החשוב הראשון שלו, כך הוא מספר, היה עם רוחו של הנביא המת טריזיאס. הנביא תיאר לו את הדרך לאיתקה והוסיף ואמר שלאחר שיגיע אודיסאוס הביתה ויחסל את המחזרים, עליו לקחת משוט ולצאת למסע נוסף, הפעם אל עומק היבשת, עד שיגיע למקום שבו איש לא שמע על ספינות או תיבל אי פעם את פיתו במלח. הוא יזהה את המקום כאשר יפגוש אדם שישאל אותו מדוע הוא נושא מזרה (=כלי מעץ הדומה בצורתו למשוט) על כתפו. אז ינעץ את המשוט בקרקע, יזבח לפוסידון וישוב לביתו, שם יקריב קורבן לכל האלים ויחיה באושר ועושר עד זקנה ושיבה.

מה פשר המסע הזה? מדוע השיבה הביתה אינה מהווה סיום ראוי לקורות האיש שנדד וסבל ולמד יותר מכל אדם אחר? נראה שהפעולות המציינות את סוף המסע מבהירות את משמעותו. אודיסאוס, האיש שהרהיב להפליג הרחק מכל אדם אחר, האיש שכבש את טרויה ואת מרחביו הלא-נודעים של הים, צריך לבצע מעשה סמלי של השבת המשוט למקורו, נטיעת העץ חזרה באדמה. השיט נתפס בעולם הקדום כהתרסה כלפי שמיא: מכיוון שהאלים הפרידו בין היבשות, החיבור ביניהן באמצעים טכנולוגיים הוא מעשה של היבריס. כל חציית מכשול מימי נתפסה כסכנה, ולכן כל הפלגה וכל בניית גשר לוותה בקורבן פיוס לאלים. זה, אגב, מקור משחק הילדים הלכאורה תמים, "בנו גשר מזהב, כולם עוברים ואחרון נתפס". התפוס הוא מי שעלה בגורלו לעלות כקורבן.

כאשר כורתים עץ, כופים עליו להפוך מביטוי מלבלב של חיי אדמה לעצם נטול חיים, מעשה ידי אדם, המתריס כנגד הטבע והאלים. כאשר משתמשים בו בכדי לחצות את המכשול הטבעי העצום של הים, החטא גדול עוד יותר. לפיכך, אודיסאוס, האיש שרצה להבין את העולם, האיש שגבר בעורמתו וביכולותיו על המגבלות שהציב לו הטבע, האיש שהעלה עליו את חמת פוסידון, אל העוצמה הטבעית הלא-מרוסנת של המים, ישלים את מסע החניכה שלו רק כאשר יבצע את מלוא התנועה חזרה – הוא ירחיק את המשוט מהים, ישיב אותו לאדמה, ואז ישוב הביתה ויקריב לכל האלים: יחגוג את השלמת מסע חייו בנתינת מקום לכל הכוחות המצויים בעולם.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.