חדשות ואירועים

לדבר בשפת המזרח התיכון: לימודי השפה הערבית החלו

תוכנית הכשרה ללימודי ערבית שהתקיימה לאחרונה במרכז האקדמי שלם, השתמשה במשחקים חווייתיים כדי להקנות לסטודנטים בקיאות בסיסית בשפה הערבית – בתוך שלושה ימים בלבד. ההתנסויות במהלך ימי ההכשרה נועדו לחזק את הזיהוי ואת ההפנמה של אותיות האלפבית הערבי.

7 במאי 2014

אמן הזיכרון הבריטי, אד קוק, אמר פעם כי ככל שהלמידה דומה יותר למשחק, כך מוטמע המידע במהירות רבה יותר. אין ספק שקוק – הזוכר בעל פה פואמה של המשורר ג'ון מילטון שאורכה שנים עשר ספרים – היה סומך את ידיו על התוכנית ללימודי ערבית שהתקיימה לאחרונה במרכז האקדמי שלם.

התכנית השתמשה במשחקים חווייתיים כדי להקנות לסטודנטים יכולת קריאה בשפה הערבית בנוסף על אוצר מילים ודקדוק בסיסי בתוך שלושה ימים בלבד. ההתנסויות הרבות שעברו הסטודנטים במהלך ימי ההכשרה נועדו לחזק את הזיהוי ואת ההפנמה של אותיות האלפבית הערבי לצד לימוד אינטנסיבי במעבדות לשון, וסייעו להם לרכוש מיומנויות בסיסיות של קריאה והגייה ואוצר מילים עשיר. כך הוקנתה להם תחושת ביטחון בהתמודדות עם אחת השפות הקשות ביותר ללימוד.

נקודות השיא של התוכנית היו השתתפות במשחק 'בורג' באביל' ('מגדל בבל') במהלכו ניצלו את יכולת הקריאה שרכשו זה עתה כדי לבנות (ולהרוס) מבנים גדולים; 'צירט אל-מסתקים', שבו נדרשות קבוצות לזהות מילים בערבית על לוחיות עץ במטרה להתקדם על 'דרך הישר' (ביטוי מן הקוראן), ומשחק 'חפש את המטמון' בשוק הערבי בעיר העתיקה, שבמהלכו התבקשו הסטודנטים לתרגל את מיומנויות השפה הראשוניות שרכשו מול תושבים מקומיים ובעלי חנויות.  כמו כן השתתפו הסטודנטים בלימוד הקוראן בשפה המקורית, ראו חלק מסרט על הנביא מוחמד בערבית, 'ברחו לאתיופיה' עם המהגרים המוסלמים הראשונים, ועוד.

סטודנטים שחששו מפני מחסום השפה החלו לשקול בסוף שלושת ימי ההכשרה הצטרפות ללימודי המזרח התיכון והאסלאם כחוג ראשי בשלם. "בבוקר הראשון הגענו בלי לדעת מילה אחת בערבית, וכעבור יום אחד בלבד כבר ידענו לדבר. הלימודים והתחרויות אילצו אותנו להשתמש במיומנויות החדשות", מספר הסטודנט יעקב רובינסון. "אלה מאתנו שראו בערבית משוכה בלתי עבירה מרגישים עתה שהם מסוגלים להתמודד איתה". עמיתתו תמר גלברט מסכימה: "ללמוד שפה מאפס ולצאת עם ידע חדש לחלוטין ושימושי מאוד – זאת הרגשה נהדרת".

IMG_0588

 

תוכנית לימודי הערבית של שלם, המבקשת להכשיר בוגרים המסוגלים לקרוא, לכתוב ולשוחח בשפה בעלת חשיבות עליונה לישראל ולעולם כולו, מציעה בנוסף על שיעורים פורמאליים המועברים על ידי מומחים לתחום גם פגישות אישיות, אחד על אחד, הנערכות ארבע פעמים בשבוע במשך שעה ומתנהלות כל-כולן בערבית. המנחים, הנקראים 'שותפי שפה', הם דוברי ערבית כשפת-אם המנהלים עם הסטודנטים דיונים בשאלות תרבותיות, חברתיות ופוליטיות. היתרון בכך שדוברי ערבית כשפת-אם משוחחים וקוראים עם התלמידים כל יום, הוא בכך ש"כך מונחל ידע תרבותי עמוק יותר מאשר לימוד המילים והשימוש בשפה בלבד, ובצורה הבלתי אמצעית של ההוראה אנו מסוגלים לחוש את נקודות החוזקה והתורפה של כל סטודנט ולהתאים את ההוראה לצרכיו", כלשונו של אחד המנחים.

החוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם מציג תכנית המשלבת את לימוד ההיסטוריה, התרבות והדת של האזור עם ניתוח אירועים פוליטיים בזמן אמת, תוך כדי התפתחותם. בשתי שנות הלימוד הראשונות בחוג הראשי, למשל, לומדים הסטודנטים את הקוראן, את החדית' ואת המיסטיקנים האסלאמיים, וכן את ההיסטוריה המוקדמת של ארצות ערב, תורכיה, איראן ואפגניסטן. בשנה השלישית הם מנתחים את דרשות יום השישי במסגדים בעולם הערבי העוסקות בענייני השעה ואת האידיאולוגיה של מצרים המודרנית. הלימודים מתמקדים גם במחקר משולב של טקסטים אסלאמיים ויהודיים ומבקשים לעמוד על נקודות ההשקה הרבות ועל ההשפעה ההדדית בין שתי הדתות.

"תוכנית הלימודים בחוג מציעה לסטודנטים מצטיינים אפשרות לקריירה אינטלקטואלית מאתגרת ומספקת, ובה בעת מכשירה עבור מדינת ישראל מנהיגים עתידיים בתחומי מפתח כמו קביעת מדיניות, דיפלומטיה ומחקר", מסביר דניאל פוליסר, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים של המרכז האקדמי שלם. "תוכנית זו מבטאת את המטרה שהציב לעצמו המרכז, למנף את חקר הלימודים הליברליים לא רק למען היחיד אלא למען הקהילה והמדינה".

מתעניינים בלימודים בשלם? בדקוּ התאמתכם

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס ובואו ליום הפתוח הקרוב בתאריך 22.06

אירועים קרובים

יום פתוח

22 ביוני 2018
13:00-10:00
קריית מוריה | רח' העסקן 3 | ירושלים
יום פתוח במרכז האקדמי שלם

ידיעות

קבלו עדכונים משלם

לקבלת עדכונים מהמרכז האקדמי שלם, מלא/י את פרטיך